Domowa pielęgnacja kota

Przy pielęgnacji naszych kocich towarzyszy musimy pamiętać o tym, że ich włos składa się głównie z białka zwanego KERATYNĄ a tylko dostarczenie dobrej jakości pokarmu pozwoli w pełni cieszyć się nam i naszym mruczkom piękną, zdrową i lśniącą okrywą włosową. Każde zmatowienie włosa może świadczyć o zmianach chorobowych lub niedoborach w żywieniu w takim przypadku zalecam konsultację z lekarzem weterynarii, lub dietetykiem zwierzęcym.
Codzienna pielęgnacja kotów nie jest czynnością skomplikowaną zależy jednak od rodzaju, a raczej długości okrywy naszego pupila.
Koty możemy podzielić na krótko, długowłose oraz bezwłose. W przypadku owłosionych futerko składa się z dwóch rodzajów włosa: podszerstka, krótkiego „puszku” oraz włosa okrywowego. Z każdego mieszka włosowego wyrasta około sześciu włosów (u ludzi jeden), a wokół nich rośnie krótszy podszerstek, taka budowa sierści zapewnia lepszą izolację przed zimnem. Oprócz podszerstka i włosów okrywowych koty mają jeszcze szereg włosów czuciowych –wibrysów. Wibrysy pełnią bardzo ważną funkcję przy obiorze bodźców z otoczenia, a także ułatwiają kotu sprawne poruszanie się; są one zlokalizowane na głowie, spodzie szyi, łapach, również wspaniałe kocie wąsy składają się z włosów czuciowych. Podobną funkcję co wibrysy spełniają rozrzucone po całym ciele pojedyncze włosy otoczone naczyniami krwionośnymi i nerwami.
Prawidłowa pielęgnacja kociej sierści jest więc niezwykle ważna. To właśnie ten "puszek" jest największą zmorą naszych mieszkań i przewodów pokarmowych kotów. W przypadku zwierząt wychodzących częściowo sprawę mamy załatwioną, gdyż ocieranie o krzaki i drzewka powoduje częściowe "wyczesanie"podszerstka. Jednak co z tymi zostającymi w domu? No tym właśnie miluchom musimy pomóc my - ludzie. Pierwszym i najbardziej banalnym sposobem pielęgnacji jest po prostu " glaskanie" sprawdza się szczególnie w przypadku kotów o włosie krótkim i półdługim. Głaszcząc usuwamy cześć podszerstka jednak w większości wypadków to nie wystarczy. Kociaki żyjące w naszych domach tak jak my, narażone są na zmiany temperatur (ogrzewanie, klimatyzacja) które, nie są zgodne z porami roku w związku z tym, naturalny proces linienia zostaje zaburzony. W tym wypadku z pomocą przychodzą różnego rodzaju szczotki i grzebienie. Przez wiele lat jako groomer i opiekunka wielu kotów i kociąt przetestowałam wiele przyrządów i nie każdy z nich niestety nadaje się dla każdego włosa. Dla włosa krótkiego oraz kotów nagich polecam gumowe, silikonowe rękawice i szczotki pozwolą one w łatwy i przyjemny dla kota sposób nie tylko "wyczesać" futerko, ale i wymasować skórę, co pozwoli pobudzić komórki, dotlenić i tym samym usunąć martwy włos. Przy dużej ilości martwego podszerstka polecam szczotkę "pudlówkę" z miękką poduszką, ale co ważne bez kulek na końcach. To ważne gdyż kulki nie są w stanie dotrzeć do podszerstka i tylko szarpią włos nie usuwając ani tych martwych, ani podszerstka. Taka szczotka przyda się tez w przypadku półdługich włosów. Dla włosa typowo długiego warto zaopatrzyć się w zestaw dwóch (jeden gesty, drugi rzadki) grzebieni metalowych.Służą one zarówno do wyczesywania, jak i rozplątywania kołtunów. Dostępne na rynku są również urządzenia zwane "furminatorami" bardzo przydatne jednak wbrew pozorom trudne w obsłudze.Niewłaściwe ich użycie powoduje trwałe uszkodzenie włosa kota i może doprowadzić do miejscowego łysienia. Dlatego tez zachęcam do korzystania z tego zabiegu w salonach profesjonalistów gdyż furminowanie pozwala na całkowite usuniecie martwego podszerstka w najbardziej newralgicznych momentach linienia. Do codziennej pielęgnacji dochodzi także przecieranie mokrą (nawilżaną) chusteczką oczu (zwłaszcza długowłose i krótkopyskie), uszu oraz miejsc intymnych kotów, które same o to nie dbają. Dla opiekunów kotów ras nagich ważne jest prawidłowe nawilżanie i ochrona skóry kota przed promieniami słonecznymi.Pozostałe zabiegi takie jak przycinanie pazurków, kąpiel lub strzyżenie zostawmy specjalistom :-) Pamiętajmy, że każdy z naszych kocich przyjaciół jest indywidualistom i potrzebuje innego traktowania a co za tym idzie innej pielęgnacji. 


Tekst autorstwa Darii Budziszewskiej

Zapraszamy w godzinach:

Pon - Pt: 11:00 - 20:00

Sobota: 10:00 - 14:00 ul. Floriana Znanieckiego 8

 03-980 Warszawa


  +48 22 672 07 75


  fredekwet@gmail.com